125 lat funkcjonowania Pienińskiego Banku Spółdzielczego

05.05.2021 r.

Szanowni Państwo

Pragniemy przekazać, iż w dniu dzisiejszym mija dokładnie 125 lat od powstania Pienińskiego Banku Spółdzielczego.

W związku z powyższym postanowiliśmy przybliżyć Państwu pokrótce historię naszej placówki finansowej:

W 1896 r. na terenie byłego zaboru austriackiego dwudziestu działaczy regionu Pienin tj. m in. Krościenka nad Dunajcem, Szczawnicy i Tylmanowej założyło kasę spółdzielczą pod nazwą Towarzystwo Zaliczkowe, wzorując się na modelu Kas Stefczyka. Dyrekcję tworzyły trzy osoby: ks. Adolf Albin, Karol Ćwiertniewicz oraz Tytus Bukowski. Spółdzielnia działała w oparciu o fundusze własne, tj. udziały, fundusz zasobowy i wkłady oszczędnościowe. Grono członków i klientów Towarzystwa Zaliczkowego tworzyli głównie rolnicy, drobni kupcy i przedsiębiorcy.

Towarzystwo Zaliczkowe w Krościenku nad Dunajcem od czasu założenia go, funkcjonowało nieprzerwanie pomimo działań wojennych I i II Wojny Światowej, a  następnie pod zmienioną nazwą także w trudnym czasie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

W marcu 2014 r. nastąpiła zmiana nazwy firmy z Bank Spółdzielczy w Krościenku nad Dunajcem na Pieniński Bank Spółdzielczy.

Bank dzięki zaangażowaniu władz oraz pracowników intensywnie się rozwija i z instytucji lokalnej stał się silnym ogniwem gospodarki regionu.